Ako volite dizajn – Koozmetik je brend koji će vas privući. Ako volite prirodnu kozmetiku, volećete i ovu. Volite i ši puter? Ulja za večernju negu? Koozmetik je za vas.
Koozmetik je počeo da osvaja domaću publiku, privučenu najpre zanimljivim logotipom i prekrasnim setom uzoraka – pa i duhovitim imenom. Kvalitet proizvoda i uživanje koje donose pri upotrebi učiniće, verujem, da brend opstane, prošiti se i etablira na domaćem tržištu. Već sam pisala o tome da je za domaće prirodne brendove proces sertifikovanja previše skup i komplikovan (dakle skup!), domaća kontrola je nedorečena i ne naročito detaljna, pa nam ostaje da verujemo kreatorima brenda na reč da njihovi preparati zaista imaju to što piše da imaju (i nemaju to što piše da nemaju). Koozmetik je još jedan brend kom sam odlučila da verujem.
Brend su osnovale dve mlade žene, Daniela i Jovana, koje su mi ljubazno poslale neke od proizvoda za probu. Više o Jovani i Danieli – kao i kratak razgovor sa njima, pročitajte na dnu teksta, sada najpre moji utisci o kozmetici
Generalno: mirisi su sjajno uklopljeni, meki i prijemčivi bez oštrih i neprijatnih nota; teksture su bogate, meke, nežne i brzoupijajuće; imena preparata su jednostavna i olakšavaju nam izbor. Sastav je transparentan (INCI lista postoji). Od konzervanasa tu je fenoksietanol (samo u preparatima za koje piše da su 99% prirodni), nisam primetila da ima drugih sintetičkij supstanci.
Serum za lice
Nema brenda koji drži do sebe a da nema barem jedan uljni eliksir/serum. Ima ga i Koozmetik, zove se jednostavno Serum za lice, baziran na biljnim i esencijalnim uljima sa dodatkom vitamina E i A. Tu su ulja iz košpice kajsije, makadamije, nevena, argana, esencije sandalovine, lavande i limete daju miris i umiruju i stimulišu kožu.
Eterična ulja govore u prilog tome da se serum nanosi uveče, a namenjen je zreloj koži.
Ulje je upakovano u tamnu staklenu bočicu sa pipetom, lako se dozira i tih 20 ml se neverovatno sporo troši.
Miris: iako po sastavu tu ruzmarina nema, moj prvi mirisni utisak je: “Mmmm, ruzmarin…” Nešto okrepljujuće, blago citrusno, sa mrvicom slasti. Miris, uostalom, na koži ostaje veoma kratko.
Tekstura – ovo nije suvo ulje, ovo je bogato ulje, sa masnim flimom na koži, doslovno dve kapi su dovoljne za lice, vrat i dekolte.
Delovanje – ulje prelepo hidrira, primetićete da je koža ujutro veoma glatka, elastična, meka. Daje lep tonus i stvarno mi je prijalo tokom zime jer je čuvalo kožu od isušivanja.
Da li je za vas? Ulje je namenjeno svim vrstama kože, ali bi osobe sa masnom kožom mogle da ga koriste u minimalnim količinama, tek da bi podržale prirodni hidrolipidni sloj na površini kože. Ovaj je serum idealan za osobe suve ili mešovite a dehidrirane kože. Godine? Uvek kada poželite malo energije – ali generalno posle 35-te je u redu.
Cena? Serum možete kupiti online na Koozmetik šopu. Cena od 2.520 din opravdana je njegovim dugim trajanjem i efektom.
Anti-age krema – antirid
Antirid namenjen nezi zone oka pakovan je u teglici od 30 ml, i ako ga koristite za zonu oka – nepotrošiv je! Ova divna puterasta kremica namenjena je za upotrebu i kao kao krema za lice – i ja sam je često tako i koristila. Lice i oči: ne morate da stavljate posebnu kremu ovde, posebnu onde, što ubrzava negu i baš prija.
Sastav i tekstura: ne bez razloga namenjena zoni oka, krema sadrži laka hidrirajuća ulja – iz lešnika, košpica grožđa, pa Monoi puter na bazi kokosovog ulja, vitamin E iekstrakt maline. Ilang, ruzmarin i ruža su esencije, za regenerativno odnosno seboregulatorno delovanje. Fenoksietanol je konzervans, neki konzervans se mora imati, bila prirodna ili ne, pa sam pitala devojke o njegovom prisustvu (čitajte na dnu teksta).
Tekstura je gusta, ali ne i premasna, za osobe koje vole bogatu negu za zonu oka, a i osobe u zrelim godinama idealna.
Delovanje: krema odlično čuva vlagu, sprečava isušivanje kože, pa ona deluje elastično i sveže. Takođe, ako koristite kremu na celom licu, uživaćete u finom hidratantnom delovanju bez zamašćivanja.
Cena? Trenutno 2.400 din, vrlo isplativo ako je koristite samo za zonu oka. U tom slučaju je držite u frižideru jer će vam stvarno dugo trajati.
Mleko za telo
Divan ši-puterast losion koji mi je ulepšao zimu.
Pakovan je u boci sa pumpicom, pa je upotreba ultra zgodna. Držim ga pored kreveta, i više puta posegnem za njim pred spavanje: uz negu tela, odličan je i kao nega ruku. Stopala. Vrata i dekoltea. Pa još jednom ruku.
Sastav: glicerin, ši puter, bademovo ulje, aloja, pčelinji vosak, kakao puter… divna kombinacija za meku kožu tela.
Na slici: Koozmetik mleko i Blok lampa – LampeMM
Tekstura: veoma gusta, a ipak lako razmaziva i brzoupijajuća. Miris je taman toliko sladak da te ušuška, i taman toliko lavandast i svež da mi ne bude presladak. Veoma topao, umirujući preparat.
Da li je za vas? Da. Bilo koliko godina da imate….
Cena? Trentutno 1800 din za 200 ml, što ne spada u jeftinije. Ali je zato prelep. Vredi ga probati.
I druge stvari…
Koozmetik ima osim još par hidrirajućih krema za lice, šampone i regeneratore za kosu, dezodorans, balzame (univerzalni i onaj za pete).
Dezodorans će, verujem, voleti oni koji vole prirodne dezodoranse uživati i u ovom koji je u teksturi balzama – ili čvrste kreme na bazi kokosovog ulja, ši putera i voska. Soda bikarbona i esencije limuntrave i bergamota tu su da uspore širenje neprijatnih mirisa. Nanosi se kao krema. Ima blag, nežan miris i trajnost kakvu običnu imaju prirodni dezodoransi – zavisno od toga koliko se znojite i kakva je klima, od sat do tri četiri sata. Čist, 100% prirodan bez sintetičkih konzervansa, jedan je od onih koji ne zapušavaju pore, a neguju kožu. Koža ga brzo upija, pa ne ostavlja trag na odeći – ili barem meni nije.
A sada, ko želi da sazna više, evo i nekoliko pitanja koja sam postavila osnivačima brenda, Jovanua Antić i Danielu Stanković.
Ko su Daniela i Jovana, kreatorke Koozmetika?
Daniela: Jovana je ekonomista a ja sam arhitekta. Ovaj spoj predstavlja mozda i ključ uspeha za osnivanje Koozmetika i pokretanje novog biznisa. Po mnogo cemu smo slične (načinu razmišljanja, sklonostima i estetici), ali u profesionalnom smislu. Znanje u razlicitim sferama posla nadovezujemo i tako pokrivamo spektar različitih aktivnosti neophodnih za start-up kompaniju. Iako sve radimo zajedno i konstantno se konsultujemo prateći ceo proces od početka do kraja, Jovana sa velikim iskustvom u farmaceutskom biznisu koje je stekla na liderskim pozicijama u 2 velike kompanije više radi na razvijanju biznisa, a ja kao arhitekta vise pokrivam kreativni i vizuelni deo formiranja brenda.
Zašto ste se odlučile da kreirate kozmetički brend?
Jovana: Obe volimo proces stvaranja novog i lepog, a obožavamo prirodnu kozmetiku i generalno sve sto je zdravo i dolazi netaknuto iz prirode: lepu i zdravu hranu, fizičke aktivnosti, pozitivno razmišljanje, jednostavnost… Pristup formiranju brenda je bio holistički, od imena i koncepta brenda, kreiranja proizvoda, biranja sastojaka, dizajna, pa do distribucije… Uživamo u tome što radimo i to nas čini srećnim. Kad kreiramo proizvod trudimo se da na njega prenesemo pozitivnu energiju pa verujemo da ona na kraju stigne i do kupca. Želele smo da našem tržistu ponudimo kvalitetan i zdrav proizvod, proizveden u Srbiji.
Ko kreira formule, i odakla stižu sastojci? I, ko je odgovoran za dizajn?
Daniela: Specifične formule smo nabavljali iz inostranstva, a zatim ih usavršavali sa našim saradnicima; u timu imamo biologa, lekara, stomatologa i tehnologa. Ceo proces je dugo trajao, skoro dve godine smo bili u pripremi i testiranju pre lansiranja na tržište. Sastojke i sirovine uglavnom nabavljamo iz inostranstva, kao i većinu ambalaža, kako bi zadovoljli i standarde kvaliteta koje želimo da postignemo, kao i estetske kriterijume. U vizuelnom delu osmisljavanja ucestvovao je ceo tim ljudi. Konkretno dizajn pakovanja su radile Aleksandra Perovic Mihajlović i Milica Pantelić.
Konzevansi su uvek važno pitanje prirodne kozmetike: tu je fenoksietanol koji je u većini grupacija dozvoljen u prirodnoj i organskoj kozmetici, ali u poslednje vreme postoje kontroverzni podaci o njemu.
Jovana: Konzervansi, nažalost, moraju da postoje i kod prirodne kozmetike kod proizvoda koji u sebi sadrže vodu, jer bi u protivnom njihov rok trajanja, čak i u frižideru, bio jako kratak. Mi za kreme koristimo kombinaciju etilhexilglicerina i fenoksietanola do 1%, što je po standardima za proizvodnju prirodne kozmetike prihvatljivo i tolerantno, i na svetskom tržistu je to zapravo i maksimum prirodnosti koji se može postići kod proizvoda koji sadrže vodu… Inače celom temom smo se dosta bavili i za sada ne postoje nikakve studije koje su dokazale štetno dejstvo fenoksietanola, čak se preporučuje kod prirodne kozmetike.
Da li set testera može da se kupi ili se dobija uz kupovinu?
Daniela: Tester set smo napravili u marketinške svrhe i uglavnom se dobija uz veću kupovinu ili kod prezentacija i promocija. Verovatno ćemo osmisliti i neki travel set uskoro.
PO(O)KLON za vas
Koozmetik set testera dobiće neko od čitalaca bloga. Ako želite ovu slatku kozmetičku bombonjeru, napišite u komentarima šta vam je najzanimljivje u ovoj priči. Nekog od vas će odabrati Random.org nasumice, u toku naredne nedelje.
POKLON KUTIJU TESTERA KOOZMETIK DOBILA JE ANA K.
Meni su uvek zanimljivi zdravi dezodoransi i njihova efikasnost. Marina