Kako, kod koga, koliko, kojom supstancom…
Pre neki dan gledala sam video o iskustvu naše poznate blogerke o povećanju usana, u kom se kao najbolje iskustvo navodi upotreba biopolimera.
Svako ima pravo da svoje dobro (ili loše) iskustvo deli sa drugima.
Ja o ovoj temi pišem već godinama, pa sada baš moram da vam kažem šta ja znam o povećanju usana.
Ne iz ličnog iskustva.
Iz razgovora sa desetinama domaćih i stranih doktora koji se bave estetikom, i estetskih hirurga, od kojih su neki stvarali istoriju plastične i estetske hirurgije.
Šta kažu stručnjaci
Već sedam godina uređujem časopis Estetika-hirurgija&kozmetika, i web stranicu ovog časopisa, pa me je taj novinarski posao vodio po kongresima, medicinskim edukacijama i ordinacijama.
Nijedan doktor s kojim sam ikada pričala nije smatrao da su trajni fileri dovoljno ispitano i bezbedno rešenje, naprotiv.
Opšte je prihvaćeno stanovište u svetu da je hijaluron supstanca koja je dovoljno bezbedna, može da vam pruži prirodan rezultat kod povećanja usana.
Jedina bezbedna trajna supstanca je – vlatita mast.
Postoji i hirurško povećanje usana, kojem se danas retko pribegava jer postoje mnogo jednostavnije, neinvazivne metode.
O ovome sam već pisala skoro u Wannabe magazinu, i, naravno, prenosila tekstove koji naši doktori pišu na sajtu koji uređujem, estetka.com.
Postoje privremeni i trajni fileri za usne.
Privremeni fileri
Privremeni fileri za povećanje usana su na bazi hijalurona (može biti i kolagen, ali se on kod nas veoma retko radi). Veliki je broj registrovanih hijaluronskih filera kod nas, među njima su i svetski vodeće marke kao Restylane, Juvederm, Teosyal…
Mnogi naši doktori su prošli čitav niz edukacija u svetu na ovu temu, i imaju višegodišnje iskustvo i oprobano uspešne tehnike.
Evo dva para usana dr Željke Cabunac koja izvrsno radi usne. (Parovi su dati horizontalno, pre i posle punjenja hijaluronom).
(fotografije pre i posle vlasništvo su dr Željke Cabunac)
Čak i sa dobrim hijaluronskim brendom, i kod dobrog lekara, moguće je da se stvori problem: asimetrija, ili ono najneprijatnije, kuglice, ali je ovo veoma retko.
Dobra stvar je što problem prolazi kada se hijaluron razgradi, za 4-6 meseci, a može se intervenisati i ranije, enzimom koji razgrađuje hijaluron.
Loša stvar sa hijaluronom je, naravno, to što on ne traje dugo, a košta puno. Kod nekoga se razgradi posle 4, kod nekoga posle šest meseci, kod nekog posle osam. Ovo ne zavisi samo od brenda i vrste hijalurona, nego i od brzine kojom ga vaš organizam razgrađuje. Tako kod vaše drugarice može trajati mesecima duže nego vama.
Dakle, imate svake godine jednom ili dva puta taj trošak. Bol i gnjavaža sa čestim bockanjem je još jedan faktor koji nije baš prijatan. Ovo su razlozi da se devojke odlučuju za trajne filere.
Da, još nešto: tehnika ubrizgavanja filera je nešto kompleksnija nego što je prikazano na tutorijalu naše najpoznatije blogerke, i zavisi ne samo od pravca, nego i od dubinje aplikacije, sturkture vaših usana i mnogih drugih faktora.
Trajni fileri
Trajni fileri stvaraju trajne rezultate, ali su i problemi trajni, ako do njih dođe (govorimo o godinama, pet, deset ili više).
Trajni fileri nisu kompaktni implantati koji se ugrade, pa mogu da se izvade. U pitanju su gelovi sintetičkog porekla koji se stapaju sa tkivom vaših usana, pa ih je nemoguće izvaditi bez operacije.
Ko prati forum “Ana” može pogledati temu: silikoni u usnama, i videti iskustva i devojaka koje su zadovoljne ali i onih koje imaju probleme.
Premda su sofisticiraniji od tečnog silikona, koji je u civilizovanim zemljama zabranjen, (a lekari koji ga primenjuju rizikuju ogromne kazne) – ove sintetske supstance su srodne. Ime onih koji se kod nas najčešće koriste su metakril, aquamid, biopolimer. Kod nas ga mnogi primenjuju, uključujući i plastične hirurge u nekim poznatim privatnim bolnicama.
Oni, naprosto, kod nas nisu zabranjeni. Činjenice su sledeće:
– Ove trajne supstance češće nego privremene (hijaluron i kolagen), daju komplikacije.
– Te komplikacije se, da ponovim, teže rešavaju nego u slučaju privremenih filera (gde u kranjoj liniji prođu kada se filer razgradi).
– Što se više supstance ubrizga, to je veća mogućnost stvaranja problema.
– Tkivo usana se tokom godina, prirodnim procesom starenja, menja, pa trajni fileri mogu deformisati usne.
Najneprijatnija pojava su kuglice i čvorići, koji se nazivaju nodulima ili granulomima.
Noduli se pojavljuju brzo nakon primene filera – u prvih mesec do dva, i može nestati spontano, a granulomi se javljaju nakon više meseci pa i godina, i problem su koji često dovodi do hirurškog rešenja.
Više o tome pročitajte u tekstu koji je za naš časopis pisao dr Vladislav Ribnikar.
Na slici su primeri iz njegove prakse.
Nekada je moguće rešiti čvoriće i kuglice ubrizgavanjem kortikosteroida.
Često je neophodna operacija. Budućii da je trajni filer srastao sa tkivom vaših usana, često je neizbežno da se uz filer izvadi i deo vašeg tkiva. To sigurno nije nešto što želite, zar ne?
A sve to i košta.
A dr Dimitrije Panfilov, iskusni hirurg iz Novog Sada, kaže kratko i narodski: “Bežite od polimera, kao đavo od krsta!”.
Dr Panfilov je na našem sajtu predstavio zanimljivo operativno rešenje za oblikovanje i povećanje usana. Pogledajte ovde. Zanimljivo je.
Čije usne?
Ničije. Vaše.
Povećanje usana ne radi se sa fotografijom slavnih. Da, možda bismo želeli da imamo usne kao Kejt, poluotvorene i zagonetne.
Ili one velike Andželinine.
Mada Skarlet Johanson postaje sve češće primer za poželjne usne.
A kažu da najsavršeniji par ženskih usana ima Mišel Fajfer.
Sve to nije razlog da tražite od lekara neke od ovih usana. Vaše usne su jednistvene, posebno građene, i ne mogu da podnesu kopiranja. Baš kao što ni malo lice ne može da primi Andželinine usne a da ne izgleda groteskno.
Počnite, uvek, malim količinama filera. Lakše je dopuniti nego izvaditi. I ne budite nestrpljivi.
Iz guze u usne? Odlično!
Mogu li se usne povećati bezbedno i trajno?
Mogu.
Rešenje je presađivanje vlastite masti iz jednog dela tela u usne.
Mast se šupljom iglom uzima (usisava) iz nekog dela tela gde je imate dosta (stomak, bokovi, butine…) pa se obrađuje (prečišćava) i ubacuje baš kao i filer iglom, u usta. Obično se ubaci oko 3 ml masti u svaku usnu. Otoci su mogući tokom nedelju do dve dana nakon intervencije.
Dobra strana je sjajan rezultat sa prirodno jedrim usnama. Mast, naime, sadrži dosta matičnih ćelija i faktora rasta koji poboljšavaju i kvalitet kože.
Rezultat je trajan.
Loša strana je nepredvidivost rezultata: sva ubrizgana mast ne opstane – veći deo se razgradi. Zato je često potrebno uraditi dopunu. Tom prilikom se koristi sačuvana vaša mast koja je uzeta tokom prve intervencije.
Ovo je najbolja, ali i najskuplja opcija povećanja usana.
Savet?
– Počnite manjim količinama filera. Dopunite po potrebi. Ne preterujte. Ideja je da izgledate lepše, a ne “napumpano“.
– Koristite razgradive filere, poput hijalurona.
– Potražite doktora koji ima iskustva u povećanju usana.
– Ovaj tretman NE rade kozmetičarke. To je medicinski tretman.
– Nemojte staviti ono što je stavila vaša drugarice, “njoj se ništa nije desilo”. Svaki organizam je svet za sebe i različito reaguje. Takođe vam neće stajati iste usne kao što ima drugarica, (glumica, blogerka…), a možda ni filer neće trajati onoliko koliko traje kod drugarice.
– Svaki hijaluronski filer ima svoj serijski broj, i odgovoran doktor će na vaš karton upisati datum kada ste dobili filer i zalepiti njegov serijski broj. Ujedno, tako ćete znati da ste dobili pravu, registrovanu i brendiranu supstancu. Na slici dole je primer iz prakse dr Ivane Filipović Marković, sa markicom preparata Teosyal Kiss.
(Fotogfrafije: Shuterstock, dr Željka Cabunac, dr Vladislav Ribnikar, dr Ivana Filipović Marković)
Rado ću odgovoriti na pitanja. Sigurna sam da je ovo tema koja mnoge zanima.
Podelite ovo sa drugaricama. Važnije je od toga koju maskaru ili kremu koriste.
Nakon svega procitanoh...nista ja tu ne bi menjala ;)mislim,kod mene...ne znam za ostale :)