Evo šta o tipičnim ženskim pitanjima o parfemima na svom Twitter nalogu kaže Tanja Sančes: “Pitanje koje žene najčešće postavljaju pri kupovini parfema je: “Koji miris izluđuje muškarce?” Posle godina intenzivnog istraživanja, sada definitivno znamo odgovor. Slanina….” Tanja (Tania Sanchez) je koautor knjige Parumes: the A-Z guide, koju je pisala sa Lukom Turino (Luca Turin), mnogo poznatijim kritičarem parfema. I premda sam na samom početku citirala Tanju, jer pitanja o parfemu koji “izluđuje muškarce”, “nosi se uveče”, “pristaje crnkama”… smatram potpuno besmilenim. Parfem je kompleksnije čudo. Neki kažu – umetnost.
Kako uopšte ti ludi mirisni molekuli dolaze do nas?
Kako u tih nekoliko stotina molekula u parfemu naš nos kaže šta je to i da li nam se sviđa? Kako ujutru prepozna miris kafe (nepogrešivo)? Da li mirisni molekuli imaju svoj oblik koji receptori nosa prepoznaju: “aha, ovo je onaj ćoškasti sa zaobljenim vrhom, taj miriše na kafu”? Izgleda da ne.
Mirisi nam, verovali ili ne, govore muzikom. Svaka nota ima svoj ton. Tačnije, svoju vibraciju.
Da li zato govorimo o harmoniji mirisa? O mirisnim akordima?
Evo vam reč o tome jednog od najvećih živih stručnjaka za mirise, biologa po profesiji, i jednog od najpoznatijih parfemskih kritičara, Luke Turina. Čoveka koji je otkrio muziku mirisa.
Nekoliko naučnih časopisa se pozabavilo Lukinom teorijom da naš nos prepoznaje mirise po vibraciji molekula, a ne po obliku, kao što je tvrdila prethodna teorija. Nature, Science, Nature Neuroscience… Turin je u međuvremenu predavao biofiziku na University College of London, na čuvenom MIT -ju su ga angažovali da im projektuje elektronski nos. a trenutno je gostujući porfesor teorijske fizike na ULM univerzitetu. Nauka je konačno ipak usvojila njegove stavove, i teorija o vibraciji drži većinu glasova izgleda, a njegovu teoriju mirisa stavili pod naučni krov kvantne biologije.
Luka Turin je napisao i knjigu “Parfumes, the A-Z guide” sa saradnicom (i suprugom) Tanjom Sančes (Tania Sanchez). U knjizi, koja se dopunjava svake godine, postoji kritika većine poznatih i manje poznatih parfema. Parfemi dobijaju ocene – od jedne do pet zvezdica. Ovde možete da zavirite u sadržaj knjige, na kom je 5 zvezdica za Timbuktu (L’Artisan Parfumeur) a jedna za Flowerbomb (Viktor & Rolf).
U prilog teze o muzici, evo odeljka iz kritike mirisa Timbuktu: “… karakteriše ga potpuna transparentnost, neuobičajeno visok sadržaj visoko-kvalitetnih prirodnih supstanci, i nešto što bih nazvao “potpunim odsustvom duvačke sekcije u orkestru”. Timbuktu ima melodičan gudački start, sa vetiverom, sandalovininom i tamjanom, koji deluje tako tiho, sve dok na shvatite da, poput modernih zvučnih sistema koji prenose muziku u svaku sobu, samo jednapumpica parfema ispunjava kuću neobičnim, gotovo neuhvatljivim, skoro infracrvenim sjajem drvenaste svežine”.
Eto. Tako piše Luka Turin. To je ono što želim da znam o parfemu. Ne želim niko da mi kaže da li taj miris treba da nosim uveče, i da li će mi pristajati ako sam plavuša.
hahaha i mene je nasmejala ova izjava kada sam je pročitala. Perfume Guide nam je referentna literatura ovde u kući. Drago mi je što su visoko ocenili neke parfeme koje i ja samtram umetničkim delima, dok su veliku većinu hip parfema totalno ocrnili. Sve moje drugarice me etiketiraju kao babu jer volim Samsaru i Caleche, dok one vole da uživaju u 'modernim' fruitchuli vodicama koje meni sve mirišu isto i podjednako zaboravno.