Akne su muka. I ne samo tinejdžerska. Sve više žena posle tridesete dobija akne. Sve više osoba koje rešavaju test kože na sajtu Estetska.com i kojima pišem odgovore o pravilnoj nezi imaju – akne. Zato evo priče o tome kako se neguje koža sklona aknama, kada je vreme za dermatologa, i kao mali podsticaj, dva izvrsna preparata za negu.
Ima onih malih povremenih bubuljica i mitesera, koje se javljaju povremeno, spadaju u lak oblik akni, i možete da ga rešite kod kozmetičara urednim čišćenjem, i dobro odabranom dermokozmetikom.
Ali ako je vaše lice često obuzeto upaljenim, crvenim i/ili gnojnim bubuljicama, bolnim i dubokim, vreme je za dermatologa. Nikakva kozmetika vam neće pomoći, niti bilo kakva čudotvorna krema sa TV reklama.
Akne, nažalost, ne nestaju “kao rukom odnesene” kako bi htele da vam sugerišu nasmejane devojke sa reklama koje se umivaju čarobnim vodicama. Zato ćete uštedeti sebi puno novca i dragocenog vremena, i sprečiti nastajanje trajnih ožiljaka i fleka, ako na vreme odete kod dermatologa.
Sveže utiske o tome koliko su akne kompleksan problem, dobila sam na predavanju koje je za farmaceute, dermatologe – a i zainteresovane novinare i blogere – organizovao La Roche Posay u Beogradu, pre nekoliko dana. Na tim predavanjima, i ranijim razgovorima s dermatolozima je i baziran ovaj tekst.
Odakle vam akne? Zašto ih baš vi imate?
Dermatolozi to, još uvek sa sigurnošću ne znaju, ali jedan od uzroka mogu biti hormonski poremećaji. Zato će vam pre terapije, dermatolog isključiti oboljenja, poput policističnih jajnika koji su česti krivci akni. Akne možete i naslediti od roditelja,
Nedavno je otkriveno i da upala prethodi stvaranju mikrokmedona (prvog, mikroskopski malog začetka akne), mnogo pre nego što su se na tom mestu razmnožile bakterije, zloglasne Propionibacterium acnes (skraćemo P.acnes). Takođe se pokazalo da “P.acnes ima upalni efekat čak i kada više nije živa nego u procesu razgradnje (fragmentisana)” (kako piše dr Jasmina Jakičević, dermatolog, u časopisu Estetska hirurgija i kozmetika br. 27). Da se delovanje P.acnes ne završava tu, govori i dr Milica Subotić sa medicinskog fakulteta u Novom Sadu, koja kaže da bakterija postaje sve otpornija na antibiotike, agresivnija i patogenija, pa se povezuje i povećanje obolelih od artritisa među obolelima od akni.
Ali, nevoljnom vlasniku akni, ova naučna razmatranju su manje važna od pitanja:
Kako da negujem kožu da smanjim stvaranje akni?
Koža sklona aknama ima nekoliko karakteristika:
– usporeno perutanje i otpadanje mrtvih ćelija sa površine, zbog čega koža postaje zadebljana a pore se lakše zatvore;
– pojačano lučenje masnoće;
– sve je ovo plodno tle za razmnožavanje bakterija koje su i inače prisutne u zdravoj koži;
– stvara se upalna reakcija;
– kao posledica, naročito kod cističnih akni i nodusa, mogući su ožiljci i fleke (tzv. postinflamatorne pigmentacije).
Zato svi preparati za negu aknozne kože imaju sastojke koji deluju na ove uzroke:
– ubrzavaju obnovu ćelija na površini kože i sprečavaju zadebljavanje kože – najčešče uz alfahidroksi kiselina (AHA) poput glikolne, mlečne, limunske… i betahidroksi kiselinama BHA, kao što je salicilna.
– uravnotežuju lučenje masn oći i menjaju kvalitet masnoće (gustinu)
– deluju protivupalno
– ublažavju mogućnost nastanka ožiljaka i fleka.
VAŠA DNEVNA RUTINA NEGE:
Ujutro i uveče: umivanje gelom za masnu kožu i nanošenje hidratantne nege za masnu kožu
Jednom nedeljno: piling (sa salicilnom ili nekom drugom AHA ili BHA kiselinom ili enzimima, bez grubih čestica) i maska za čišćenje (recimo od gline, za masnu kožu). Ako maska sadrži voćne kiseline, preskočite piling.
Ako ste na dermatološkom tretmanu protiv akni koji je agresivan za kožu, dovodi do njenog ljuštenja i isušivanja, trebaće vam specijalne rekonstruktivne kreme.
Koje preparate smem bezbedno da koristim? Kako oni pomažu?
Dermokozmetika koja se kupuje u apoteci je idealno rešenje za negu kože sklone aknama, i neki od dermokozmetičkih brednova preporučiće vam i dermatolog (La Roche Posay, Bioderma, Exfoliac, NeoStrata, Avene...)
Dermokozmetičke preparate treba da koristite svakodnevno za negu kože, bez obzira na to da li ste na medicinskoj terapiji koju vam je prepisao dermatolog.
Na predavanju La Roche Posay i kod uvoznika Bioderme i Exfoliaca, raspitala sam se za pravilan način nege kože sklone aknama i evo tih preporuka.
LA ROCHE POSAY EFFACLAR
Čišćenje: Effaclar gel je nežan čistač, sa umirujućom termalnom vodom La Roche-Posay, održava pH vrednost kože, ne sadrži sapune, alkohol i parabene. (Cena 1.209 din)
Nega: Effaclar Duo je novi proizvod koji sadrži: protivupalne supstance – nianciamid (vitamin B3), antibakterijske -pirokton-olamin, keratolitike (supstance koje pilinguju višak mrtvih ćelija) -lipohidroksi kiselina, za normalizaciju kvaliteta masnoće – linolna kiselina, za normlaizaciju lučenja masnoće – cink, umirujuću termalnu vodu La Roche Posay. Novost u ovom preparatu u odnosu na prethodni Effaclar je “procerad”, supstanca koja sprečava stvaranje fleka nakon upalnih procesa. (Cena: 1,513 din)
Nega posle dematoloških tremtana za obnovu kože: Cicaplast Baume je krema koja ubrzava obnovu zaštitne barijere kože zahvaljujući sastojcima poput bakra, cinka i mangana, a antibakterisjki sastojci štite kožu od infekcija. Krema smiruje neprijatnosti poput svraba, peckanja, i hidrira kožu. (Cena – oko 900 din)
NOREVA EXFOLIAC
Exfoliac je brend zasnovan na AHA i BHA kislinama, i ima čitavu paletu proizvoda za negu masne i aknama sklone kože.
Čišćenje: Exfoliac penasti gel za pranje sa 4.7% AHA kiselina, nežnim čistačima, i omega 3 masnim kiselinama, čuva pH vrednost, ublažava lučenje masnoće i čisti.(Cena 1.860 din).
Nega: Exfoliac Global 6, krema nove generacije sa sastojcima: antibakterijska zaštita i regulacija sebuma – lipobaktanol, obnova i jačanje kože – hijaluronska kiselina 300, produžena eksfoliajcaija – AS Caps + Omega HA. Krema sadrži alfa, beta i omega hidroksi kiseline.
Obnova kože posle dermatoloških tretmana: Exfoliac Reconstructive Cream – regenerativna krema za negu sa ceramidima, skvalenom, esencijalnim masnim kiselinama, ši puterom i bisabololom. (Cena: 2.150 din)
BIODERMA SEBIUM
Francuski dermokozmetički brend ima liniju Sebium za negu masne i aknama sklone kože.
Čišćenje: Bioderma Sebium Gel je gel za umivanje bez deterdženata, pa je veoma blag, a Biodermin zaštićen kompleks Fluidactive pomaže regulisanju lučenja masnoće. (Cena 1.490 din za 200 ml)
Nega: Biodrema Sebium Global deluje na biološke uzroke stvaranja kani, redukuje lučenje sebuma, garantuje hidrataciju od 8 sati, i ima keratolitičko dejtsvo. (Cena 1.750 din)
Obnova kože nakon dermatološkog tretmana: Cicabio sadrži bakar i cink da spreči razvoj bakterija, hijaluronsku kiselinu za hidrataciju i Biodermin zaštićen Antalgicine kompleks koji ublažava osećaj nelagodnosti i svraba. Resveratrol i bakar ubrzavaju proces regeneracije, dok prirodni D.A.F. kompleks povećava imunitet kože. (cena 1.150 din)
Da li su moje akne za dermatologa, ili mogu da ih rešim odgovarajućom kozmetikom?
Postoje klasifikacija akni, od blagih (kada nije prisutna upala, nego su pore zapušene u vidu otvorenih (crnih) ili zatvorenih (belih) komedona –miteseri i male bubuljice). To su blage akne, i kod njih može da bude delotvorna i kozmetika.
Umereni oblik je sa mnogo papula i pustula i ponekom aknom u blagoj formi na vratu i leđima, i teške akne, kada su tu i ciste i čvorići (nodusi) koji su i najteži oblik akni. U svim ovim oblicima, otiđite kod dermatologa.
Kako izgledaju ti komedoni, papule i ostalo, odnosno kako da ih prepoznate; (fotografije su preuzete sa sajte AAD – American Academy of Dermatology).
Nadam se da je jasno da donje dve slike pokazuju akne za dermatloško savetovanje, a poslednja svakako.
Kako će da me leči dermatolog? Šta da očekujem?
Dermatolog ima na raspolaganju više opcija, i praksa je pokazala da je najbolja kombinacija postupaka, od topikalnih medicinskih preparata (onih koji se nanose na kožu u vidu masti, krema i tonika), do lekova koji se piju.
Od preparata koji se nanose na kožu, u upotrebi su:
– benzoil peroksid koji uništava bakterije – ali može i da iritira i isuši kožu
– retinoidi deluju na sve urzoke stvaranja akni – ali takođe mogu da iritiraju kožu, a i da dovedu do prolaznog pogoršanja akni (nemojte se demoralisati!)
– antibiotici – zahtevaju dugotrajnu primenu, i preporuka je da se ne primenjuju samostalno zbog otpornosti bakterije na lekove, nego kombinovano sa drugim metodama.
– alezlaična kiselina, pikolinska kiselina, vitamin C i vitamin B3 još su neki preparati koje prepisuje dermatolog.
Koji puder da stavim? Kako da se štitim od sunca?
Dodatna nega je neophodna. Zaštita od sunca izrazito važna, već od ovih, prolećnih dana.
Nikako ne stavljajte na lice kremu za telo, ili neku drugu, nenamensku kremu. Izaberite kremu za sunce dermokozmetičkog brenda kojim se inače negujete – svi ozbiljniji brendovi imaju i namenske kreme za zaštitu od sunca za masnu i aknama sklonu kožu. Ove kreme sadrže često sastojke prisutne i u glavnoj liniji za negu masne kože, plus zaštitu od sunca, matirajuće su i nekomedogene.
Isto važi i za pudere: naravno da će vam, barem u vreme dok su akne prisutne, tečni puder biti neophodan. Birajte namenske tonirane kreme i pudere za masnu kožu.
Da se zadržimo na istim brendovima, tu su:
ZAŠTITA OD SUNCA:
– Bioderma Akn Mat SPF 30 – matirajućži fluid sa odličnom ćelijskom zaštitom od UV zraka A i B. (Cena 1.800 din)
– Exfoliac Matifying Suncare krema, sa Exfolaic tehnologijom umanjenja lučenja sebuma i UVA/B filterima, fluidan, matirajući, bez parabena. (Cena 2.250)
– La Roche Posay “Dry Touch” matirajuća krema za osetljivu kožu, nekomedogena, sa visokom zaštitom od sunca.
PUDERI:
– La Roche Posay Toleraine Teint – korektivna nega za osetljivu kožu, nekomedogen, bez ulja, fluidnog sastava, matirajući.
– Exfoliac tonirana krema koja deluje i kao nega i kao puder, i ima odlična svojstva matiranja.
Statistika akni: najmanje polovina tinejdžera ih ima, i sve više odraslih. U većini ste, ako vam je tako lakše.
Prema podacima koje smo mogli čuti od dermatologa ass. dr Milice Subotić sa Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog centra Vojvodine statistika je ovakva:
– 85% belaca uzrasta 12 do 25 godina ima neki od oblika akni.
– 25% odraslih ima neki oblik akni
– 15-30% obolelihz zahteva medicinski tretman
– 2-7% obolelih razvija ožiljke koji ostaju trajno
– više od 25% svih dermatoloških dijagnoza (u okviru 10 najčešćih dijagnoza) zauzimaju akne.
– 12,6% troškova lečenja svih kožnih bolesti odlazi na sistemsko (oralno) lečenje akni.
Šta je još važno?
1. Istrajnost. Lečenje antibioticima može da traje šest meseci pa i duže. Prva poboljšanja videćete tek za 4 do 6 nedelja. Duboke, upalne akne su bolest, ne tek neka beznačajna promena na koži.
2. Ne preduzimajte lečenje lekovima sami. Retinoidi – naročito izotretinoin (Roacutan) su delotvorni ali ozbiljni lekovi sa mnogim sporednim dejstvima (između ostalog može da ošteti plod ako ostanete trudni u toku lečenja ili neposredno posle), i OBAVEZNO se primenjuju pod nadzorom doktora.
Koza mi je jako suva sa jako masnom T-zonom,sto znaci da muku mucim sto sa ciscenjem sto sa negom jer sto odgovara jednom delu ne odgovara drugom i obratno. Na celu sam uvek imala puno sitnih bubuljica i mitisera. Medjutim u poslednje vreme su pocele da se javljaju bubuljice i na obrazu pracene crnim komedonima. Na svoju ruku sam odlucila da dam sansu LRP Effaclar duo-u, jer sam cula dosta pozitivnih komentara. Plasila sam se da ce jos vise isusiti moje obraze, ali resila sam da rizikujem. Mogu reci da je to bila odlicna odluka, s obzirom da proizvod zaista radi to sto i tvrdi proizvodjac. Naime, prvo su naglo pocele da izlaze bubuljice na mestima gde sam ga mazala da bi posle 2-3 dana nestajale bez traga. Jos uvek na obrazima imam male oziljke jer sam naivno pokusala da cedim napasti (sto je veeelika greska), ali sveukupno sam jako zadovoljna sada. (nadam se da ne dupliram komentar, posto je doslo do greske u konekciji kada sam vec jednom pokusala da ostavim komentar) :)