Bauk ulja kruži kozmetikom. Bauk sjaja na licu.
E da, uz malo parafraziranja (neću reći koga, setite se, vi moje generacije), tu sam danas da vam razbijem strah od ulja za negu lica. Užasi koji su u našoj mašti vezani za ulja na licu su:
– sijaću se i topiti kao sveća
– ulje na masnu kožu?!!!
– ne podnosim ništa masno na koži
– šminka mi se neće držati na licu
-stvoriće mi se bubuljice
– trebaće mi tona pudera da to pokrijem – … nabrojte i vi nešto.
A ja mogu da vam kažem: prirodna ulja za lice su prava blagodet, ne zapušavaju pore i ne stvaraju bubuljice ako su dobro odabrana, a koža je na njima uvek zahvalna. Mnoge kreme su masnije i teže na licu od ulja. Ovde, naravno, mislim na uljne elisksire, ili serume – fine mešavine prirodnih biljnih ulja i esencijalnih ulja. Probala sam razna ulja, i koristim ih veoma često, do sada se nije desilo da nisam bila srećna sa njima, zato nemojte misliti da preterujem kada ih hvalim. Evo nekih koje sam probala pa preporučujem (ispred njih piše TEST), a i nekih koje nisam probala ali verovatno hoću.
RUŽA za hidrataciju i umirenje
TEST Darphin Rose Aromatic Care sa uljima jojobe i lešnika i esencijalnim uljem ruže. Blag miris, izrazito meka i jedra koža. Pisala sam već o ovom divnom proizvodu. Darphin ulja su laka, nanose se drenažnim pokretima, a Darphin preporučuje da se nanose uveče, pre kreme. Dovoljne su dve do tri kapi. Ujutru se koristi serum pa krema (ili samo krema). Uveče ulje (aromaterapija) pa krema.
U toku nege ima onaj divan trenutak kada nanesete ulje na ruke, pa iz njih udahnete miris tri puta. Prvo za dušu, potom za kožu. Decleor Aromessence Rose d’Orient Super Serum sa uljem semena ribizle i esencijalnim uljima kamilice i ruže, još jedno nemasno, fino ulje za hidrataciju. Ove serume naći ćete u Jasminovim parfimerijama za 5.890 din Decleor, međutim, preporučuje upotrebu svojih uljnih seruma ujutro, na čistu kožu.
Darphin i Decleor su dva brenda istog porekla, a i veoma sličnog koncepta nege, oba imaju u svojim svakodnevnim ritualima uljne eliksire. Eliksiri/serumi ova dva brenda su 100% prirodni, na bazi biljnih i esencijalnih ulja. Darphin ima širu paletu, i organsko poreklo sastojaka u nekim od svojih eliksira. Bočice su, u oba slučaja, staklene, kako i treba da bude kada sadrže esencijalna ulja, i sadrže 15 ml.
TEST Dr Sebagh Rose de Vie – kako Dr Sebagh nije prirodni brend, ni ovo ulje nije tipično za ovu priču, ali je prelepo! Osim toga, prirodno organsko ulje šipka divlje ruže jeste u osnovi ovog seruma uz dodatak par antioksidanasa i molekula koji dodatno umiruju i hidriraju kožu. Ovaj svilenkasti, nemasni serum je istinski hidrirao i umirivao moju kožu. Svaka kap je dragocena. Baš kao i cena, uostalom. Staklena bočica sa pipetom ima 30 ml. (Bočicu sam davno potrošila, pa evo originalne slike)
Weleda Ružino ulje u kapsulama probala sam u Nemačkoj, prilikom posete Weledi, o čemu sam ovde već pisala. Fenomenalno, ali ga još nema kod nas. Vredi zapamtiti i čekati.
Iris i jasmin protiv starenja
TEST Decleor Aromessence Iris sam koristila i uživala u njemu. Jedina promena koju sam napravila u Decleor preporuci za upotrebu je u tome što sam obrnula red: ulje sam, po Darphin receptu, koristila uveče. Decleor preporučuje da se koristi ujutro. Dosta sam čitala o flekama koje esencijalna ulja mogu da izazovu u kombinaciji sa suncem – to je razlog. Ali mi je i u večernjoj varijanti prijalo. Ovo ulje sadrži takođe jasmin, ružu, geranijum i iris. Prekrasan diskretan cvetni miris, nelepljivo, hranljivo. Za glatku kožu.
TEST Darphin Jasmin Aromatic Care namenjen je zreloj koži i prevenciji bora. Ovaj laki eliksir koristila sam prošle godine, nanosi se kao ruža, efekat je sjajna koža, zaista, a miris je neponovljiv. Divna stvar kod večernjih nanošenja aromaterapije je taj što miris ostaje na licu i na rukama pa uživate dok vas san ne odvede negde drugde…
Arganovo ulje, za mladolikost
Najpopularnije ulje poslednjih godina, koje u arapskom svetu cene poput zlata, nosi vitamin E i nezasićene masne kiseline, i smatraju ga eliksirom mladosti, jer čuva vlagu i zdravlje kože. TEST Nature’s Pure Argan Oil – Nature’s je divan brend koji se prodavao u našim apotekama, sada je, nažalost, ostalo još nekoliko proizvoda u Metropolitenu. Njihovo 100% čisto arganovo ulje pojavilo se kod nas pre euforije oko argana. Kao ljubitelj ulja uživala sam u njegovom mekom, slatkom mirisu (bilo je veoma blago namirisano slatkim mirisom nalik na vanilu) i onom mekom dodiru na koži. Ulje je namenjeno i koži tela i kosi. Koristila sam ga za lice i u trenucima baškarenja za telo, ali ne i za kosu.
Sinonim za negu arganom danas je brend Josie Maran, (ne uvozi se kod nas), čija je kozmetika zasnovana na ulju argana. Iskustvo sa ovim uljem možete pročitati kod Lene na blogu Lena Lifestyle Beauty and Stuff.
Serumi na bazi ulja
Biotherm Serum in Oil je novi serum koji se pojavio prošle godine, i premda nije čisto ulje, uljana komponenta je ključna i ostaje na površini kože, kao kod pravih ulja. Biotherm je brend omiljen zbog prelepih tekstura i morskih sastojaka.
Posebna tehnologija mikro-fragmentacije ulja pod visokim pritiskom je, kažu u Biotherm-u, stvorila teksturu sa mikro-kapljicama koje su i 20 puta manje od onih u emulzijama.
Ulje potiče iz algi iz severnog mora, bogato je omega-3 masnim kislinama koje, hajde da ponovimo, odlično prianja i stapa se sa lipidima (masnoćom) na našoj koži. U serumu je 35% ulja u gelastom serumu, što preparat čini izrazito lakim. Probala sam ga na ruci, tekstura je fantastična. Na površini kože zaista ostaje jedan lak uljani trag koji trenutno postaje gladak, fini film. Pozdravljam preporuku da se ovaj serum koristi tokom noći. Cena mu je oko 8.000 u boljim parfimerijama. Ja sam ga slikala i na ruci probala njegovu teksturu u Jasminu (Beograd, Knez Mihajlova).
Pure Altitude Bio Organic Elixir a la Racine de Maca – uljni eliksir za umirenje kože, vraćanje vitalnosti i sjaja “gradskoj” umornoj koži, a tonusa opuštenoj – to je namena ovog eliskira napravljenog od organskih sastojaka. Eliksir na bazi ulja umiruje kožu i pruža joj neophodne sastojke. Vraća svežinu i vitalnost umornoj i opuštenoj koži. Sadrži ekstrakt runolista, peruansku maku, jojobu, kamilicu, ulje koštice maline, susama i žita.
Serum nisam koristila, ali jesam probla njegovu teksturu – i našao se na lsiti želja. Koža je meka, a preparat ima onaj divni miris čistoće, snega i bilja koji toliko volim u Pure Altitude kozmetici.
Badem za osetljivu kožu
TEST Weleda Bademovo ulje preporučeno je za osetljivu, netolerantnu kožu, kao višenamensko ulje, koje umiruje, smanjuje upale i crvenilo, sanira perutanja i iritacije, ali i kao ulje za čišćenje zone oko oka. Probala sam ga kao ulje za čišćenje zone oko oka: ulje se nanosi na vlažan tufer, i njime blago pređe preko oka. Odlično razlaže maskaru i šminku (ja ne koristim vodootporne maskare) a trag na očima nije zamašćen. Ne iritira oči. Koristi se tokom noći, da umiri i nahrani osetljivu kožu. Svedočenja govore o tome da ovo ulje blagovtorno deluje i na masnu kožu. Dodatna upotreba je ojačavanje kreme (preporučeno je da to bude Weleda Krema od badema) za suvu kožu, ili tokom zime kada nam je potrebna jača krema. Odlična ideja inače. Sadrži – logično – ulje organskog badema, i ulje šljive (košpe). Cena 1.790 din (staklena bočica od 50 ml).
Clarins: tri ulja
Još tri ulja koja se kod nas prodaju zaslužuju našu pažnju, to su Clarins ulja za rebalansiranje kože: lotos za masnu kožu, plava orhideja za dehidriranu kožu, i sandalovina za zrelu kožu. Nanose se uveče, a recenziju ulja od lotosa možete pogledati kod Ivane na Anaviglam blogu.
Ulja za masnu kožu?
Da, gotovo svi brendovi koje sam pominjala imaju i ulja za masnu kožu.
Ali najspecifičnije ulje za masnu kožu je Dr.Hauschka Normalizujuće dnevno ulje.
Dr:Hauschka ima specifičan način nege: ne snabdeva kožu aktivnim sastojcima, nego joj šalje “informacije” koje joj pomažu da vrati zdrav balans. Tako ulje neneseno na površinu kože šalje poruku: “Hej, tu na površini je već dosta ulja! Nema razloga da ga još lučiš…”
I naprotiv: razmašćena koža dobija informaciju da treba da luči još više ulja.
Nisam probala lično ulja za masnu kožu. ali na blogovima ima dosta toga. Evo baš za Dr.Hauschku dva: MakeUp&More gde Zlatana nije volela osećaj ulja na licu, i na blogu SkinHair&More gde je recenzija znatno povoljnija.
Još ulja… samo povoljnije
Ako ne želite brendirana ulja, zapravo ako su vam preskupa, možete naći prirodna ulja u “prodavnicama zdrave hrane”, poput Masline u Beogradu, i sličnih, dobro opremljenih. Domaća prirodna kozmetika Marigold, takođe ima izbor prirodnih ulja za negu.
Za suvu kožu birajte avokado, makadamiju ili jojobu.
Za osetljivu kožu birajte ružu i kamilicu.
Za masnu kožu, čajno drvo i ruzmarin.
Za podmlađivanje – argan, nar i ulje koštica grožđa.
Cene ovih ulja su oko 1000 din za 30 ml, u proseku.
I konačno, evo pravog načina da koristite bilo koje ulje – premda je tutorijal Clarins.
Mala limfna drenaža će učiniti mnogo za vaše lice.
ŠTA VI KORISTITE OD ULJA ZA LICE?
Koristim bas pomenuto darphin ulje od ruze vec duze vreme (nemoguce ga je potrositi) i jako sam zadovoljna. Ono sto sam relativno skoro otkrila su uljani serumi domace kuce Alchemy i koji mogu podjednako dobro da se takmice sa mnogim skupim brendovima.