Hajde da prvo razjasnimo stvar oko imena: shea butter ćete naći kao najčešće ime, iako je iz engelskog jezika. Kao da se svi plaše da neko neće shvatiti o čemu je reč ako kažete ši puter. Ili ši buter.
Druge česte varijante su shea maslac, karite buter (hrvatski), a najređe ćemo naći reč puter. Ši.
Drvo se zove ŠI, reč je transkripcija od engleskog shea. Englezi su svoju reč pozajmili od imena kojom ovu biljku zovu u Maliju, a Francuzi od reči “ghariti” (karite) – kako je zovu u Senegalu (kaže Wikipedia).
Puter se kod nas koristi ravnopravno sa buter, a može i maslac.
Ja ne hleb mažem puter, pa zato i ovaj ŠI tako zovem.
Zvanično kozmetičko ime po INCI nomenklaturi (INCI je International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) – ono koje ćete naći na pakovanju kozmetike koja sadrži ovaj divan sastojak, jeste Butyrospermum Parkii.
Može i na lice i na pete
Ši puter je čest sastojak krema za hidrataciju, sastojak koji ne zapušava pore, a daje koži bogatsvo esencijalnih masnih kiselina i vitamina. Prirodno ima protivupalno dejstvo, pa ga može podneti i osetljiva koža, pa i ona sa ekcemom, i može se, ako je čist, mazati na sve delove tela i lica, pa i kosu.
Evo ga na slici (gore, slika iz Dr.Hauschka baze podataka) – čist, nerafinisan, tek proizveden.
Treba li ši puter da bude nerafinisan? U principu, tako se najbolje očuvaju svi njegovi sastojci. Ogroman procenat njih se sačuva i rafinisanjem, ali svako pročišćavanje podrazumeva upotrebu neke hemikalije. Takav puter postane svetliji, i kozmetički prijemčiviji.
Kako se koristi? Budući da čist ši puter ima čvrstu konzistenciju i prirodan, drevenast miris, ne spada u kozmetičke poslasltice – dok ga ne stavite na kožu na kojoj se topi kao puter. I stvara fini, mek sloj, koji je samo u početku mastan.
Ako ipak imate svoje omiljene, mirisne i teksturisane kreme za lice, ši puter će biti odlično rešenje za:
– laktove i pete, stopala uopšte
– nega za ruke
– prva pomoć kod isušivanja kože
– ispucale usne
– opekotine i ragade
Sve sam ovo probala, i deluje.
Jedino za šta se ši puter još može koristiti je za kosu, e to nisam probala. Kažu i da dobro deluje na bore – takve testove nerado radim.
Ali evo nekoliko ideja za dobru u potrebu ši putera.
LICE – Ako imate osetljivo lice, ili suvu kožu, pa idete napolje na mraz, dobro je da na površini kože imate zaštitu koja ne sadrži vodu, (jer se voda mrzne) pa je ši buter odličan izbor. Možete ga staviti i kao dodatni zaštitni sloj preko svoje kreme.
RUKE – pakovanje za ruke: dobar sloj ši putera, pa pamučne rukavice preko. Isto to važi i za stopala.
Ši puteri kod nas
Ši puter koji sam koristila je od Manne, 100% je organski i nerafinisan. U metalnoj je kutijici od 100 g. Manna inače ima takva pakovanja koja mi se veoma dopadaju. Idu uz prirodno, i deluju retro. Na slici je ši puter sa balzamom za usne.
Ši puter je čvrst na sobnoj temperaturi, ali na toploti ruku vrlo brzo omekša i već posle par trenutaka se lako nanosi i razmazuje.
Manna ima i Premium varijantu ši putera, koja je nešto skuplja i, pretpostavljam, od skuplje sirovine – jer su i ši orasi iz kojih se ovaj puter dobija, baš kao i bilo koji drugi, različitog kvaliteta.
Kod nas postoji još par čistih, nerafinisanih organskih ši putera.
Alchemy Shea Butter, takođe u metalnom pakovanju.
Marigold Shea Butter u staklenoj posudici sa retro poklopcem, poput starinskih tegli.
Cene su: Manna 1000 din za 100 ml – 1.150 din za premium varijantu , Alchemy je 590 din za 50 g, Marigold je najjeftiniji, 780 din za 120 ml.
Ši puter iz Burkine Faso – jedan dobar projekat
Za Dr.Hauschka kozmetiku koristi se ši puter iz Burkine Faso, nabaljen po fer cenama. Afrika je izrabljivan kontinent, a firma Wala koja proizvod DRH kozmetiku od 2001. učestvuje u projektu u kom zapošljava oko 350 žena u selima Burkine faso, koje skupljaju ši orahe i pripremaju sirov ši puter na tradicionalan način, u tipičnom ritualu na sredini sela. Ovako izgleda svež…
Ši orasi se suše, zagrevaju u glinenim pećima, ustinjavaju i mešaju sa vodom. Tada se mese, sve dok se na vrhu ne odvoji čist puter, koji se onda “skida” – baš kao puter pravljen od mleka. To je nerafinisani ši puter. (Eno ga na slici gore, na vanglici poput onih koje su koristile naše bake).
Za porodice ovih žena ovo vredan izvor zarade koji im omogućava normalan život (pa i školovanje dece i lečenje), a Wala im plaća rod unapred, po cenama koje su iznad proseka.
Inače, stablo na kom rastu ši orasi počinje da cveta i daje plodove tek posle 20 godina, sa 30 je nejproduktivnije, a rađa više od 100 godina. U Africi ga koriste i za jelo. (Fotografije iz Burkine Faso – Dr.Hauschka)
Sjajno upakovano <3 Gde se može kupiti Marigold Shea puter?