Septembar 2013.
„I exfoliate every night and use a lot of organic oils on my face“ – poverila je Gwineth Paltrou Harpers Bazaar-u.
Eto, stigla jesen, svi pišu o pilingu, pa i ja. Kao da se piling radi samo u jesen – osim ako nije onaj dermatološki, u ordinaciji. Ali mi ovde govorimo o kućnom pilingu, za koji Gvinet reče da ga primenjuje – dnevno!
Gvinet možda deluje “prozračno” i sofisticirano, ali je njena koža, ako bolje pogledate slike bez šminke, masna, sa proširenim porama, sjajna, i sklona flekama koje se vide naročito na dekolteu (malo selebriti-tračeva uvek podignu samopozdanje ostalim smrtnicama).
Niko od nas nema rutinu nege kao zvezda.
Dakle, uz malo volje, dva puta nedeljno uradite piling ako imate masnu kožu.
Jednom za ostale tipove kože lica. Ako vam je koža veoma reaktivna ili imate crvenilo, prvo pitajte dermatologa da li je piling dobar za vas.
Telo – radite piling jednom nedeljno.
Ako se i ovoliko setimo, biće odlično.
Ako zazirete od pilinga (to guli kožu!), treba da znate da ona skida samo one mrtve ćelije koje bi i same kad-tad otpale.
Koža se obnavlja sama, pa šta će joj piling?
Na dnu epiderma (površinskog sloja kože) stalno se rađaju nove ćelije, koje u vreme pune zrelosti kreću ka površini i tamo potiskuju stare (takav je život!).
Sirote stare ćelije još neko vreme na površini štite kožu, povezane masnoćama, pa otpadaju.
S površine kože svakog minuta spadne od 30 do 40 hiljada ćelija, a ko bi bio vredan pa skupljao mogao bi za godinu dana da skupi gomilicu tešku oko četiri kilograma!
Zašto onda da radimo piling kad se koža pilinguje sama?
Ovaj prirodni proces ne teče uvek tako glatko. Jogunaste ćelije na površini odbiju da otpadnu kad im je vreme, pa se počnu stvarati zadebljanja: kako to izgleda znaju osobe sa masnom, „nečistom“ kožom, a i svi oni koji su se preterano sunčali pa otkrili da im se, kada se nasmeju, obrazi naboraju kao kora drveta.
Drugi razlog je starenje: obnova ćelija se tada usporava. Normalna, zdrava -mlada – koža, prođe ceo proces obnove od stvaranja nove ćelije do njenog otpadanja za dve nedelje. U tzv, „zrelim“ godinama ovaj proces može da potraje i po dva meseca. Treba ga, znači, ubzrati.
Gde pomaže kučni piling?
Brže obnavljanje površinskog sloja postiže višestruke efekte, pa je piling, zapravo, najbolja maska koja će nam pomoći da zablistamo.
Kućni piling može da pomogne kod:
+ fleka (mada ih ne otklanja u potpunosti)
+ masne kože sa proširenim porama i komedonima (miteserima)
+ Ujednačava tena i poboljšava teksturu kože
+ Smanjuje vidljivost finih, dehidracionih bora
Koji piling za telo?
Piling za telo je obično na bazi soli, šećera, ili drugih abrazivnih čestica, ali treba da sadrži ulje koje će ostaviti kožu zaštićenom nakon pilinga.
Piling ne treba da ostavi škripavo čistu i ispošćenu kožu. Ona mora da bude glatka, ali meka.
Evo moja tri predloga i testa:
Guam Alga Scrub je po sastavu mešavina morskih soli i aromatskih ulja (ruzmarin, menta i citrus). Tesktura je gruba, ali hranljiva: soli su krupne, ali se otapaju, i ostavljaju trag ulja, pa imate osećaj da kožu treba mazati. Krupne čestice soli čine ga sjajnim i za negu stopala.
Koža ostaje glatka i meka. Malo je grub u samom startu, ali se so otapa brzo, i nije potreban nikakav pritisak, samo raznesite i blago masirajte. Miris je svež i oštar, morski.
Pakovanje: u teglici od 75 gr, ili u teglici od 700 grama. Kesica je dovoljna za dve upotrebe.
Ovaj (ali ni ostale pilinge) nemojte koristiti ako imate ranice i povrede na koži.
Caudalie Crushed Cabernet je poznati piling ovog brenda.
Tekstura je meka, a meke su i čestice u ovom pilingu, koji se pri nanošenju blago peni i ostavlja kremast trag. Miris je lak, voćni i veoma prijatan. Sastav je bogat – tu su mrvljene košpice grožđa i smeđi šećer – za mehanički piling, plus organska etereična ulja čempresa, limuna, limun trave…ulje semenki grožđa za koje znamo da ima hranljiva i antioksidantna svojstva, plus med.
Pakovanje u retro staklenu teglicu od 150 gr – osvojiće vas na prvi pogled, kao i ovaj piling koji izrazito nežno čisti kožu.
Cinq Mondes Gommage Aromatique aux Epices – piling sa začinima nastao je po receptu „ukradenom“ iz tradicije ostrvljana sa Balija. Cinq Mondes je i inače sve svoje recepte pokupio u raznim delovima sveta iz tradicije tih naroda, modernizovao i… dobio savršen SPA brend.
Tekstura je meka, sa zrncima, braon boje. Miris je božanski, odiše začinima: karanfilić, oraščić, cimet… tako nešto. Ima neverovatno sitne, neuhvatljive čestice koje raznosite po koži svakim pokretom, zajedno sa aromatičnim uljima. Sadrži morsku so i bademov prah, ulje vanile, palmin vosak, i aromatični kompleks cimeta, pačulija, vetivera, karanfilića. Mmmm….
Miris je savršen, efekat na koži takođe.
Pakovanje je luksuzno, u širokoj porcelanskoj teglici od 200 ml. Cena je visoka. Ali vredi.
Koji piling za lice?
Za lice, birajte pilinge za vaš tip kože.
Ako vam koža izrazito reaguje ili je kuperozna, budite oprezni i pitajte kozmetičara ili dermatologa da li treba i smete da koristite piling i koji.
Evo još tri predloga.
Avene Piling za osetljivu kožu sadrži mikročestice koje blago čiste kožu i Avene termalnu vodu za umirenje. Ružičasta, gel tekstura sa zrncima prijatna je za kožu. Utrlja se blagim pokretima, i ispere.
Ne grebe kožu, ima prijatan cvetni miris, i kao efekat: ostavlja kožu veoma čistom, svetom i mekom.
Exfoliac Facial Scrub za masnu i problematičnu kožu je po teksturi penasti gel plave boje sa sitnim česticama koje vrše mehanički piling. (čestice su vrlo slične onima u Avene pilingu, pa ne grebu i ne oštećuju površinu kože). Sadrži još i alfahidroksi kiseline (AHA) u procentu od 10% za hemijski piling.
Ako imate otvorene, gnojne akne, izbegavajte da ih grubo trljate bilo kojim pilingom (pitajte za savet dermatologa).
Iako je moja koža na obrazima suva, sa masnom T-zonom, ali tanka, meni je ovaj piling prijao (barem taj jedan put kada sam ga uradila). Efekat: koža je veoma čista, i mat izgleda.
Vrlo sličan efekat Avenovom pilingu.
Pakovanje u tubi od 50 ml.
I piling nad pilinzima, Dr Sebagh Deep Exfoliating Mask.
Sastav na bazi azelaičmne i mlečne kiseline, ova maska (na zvaničnom satju brenda) obećava „wow efect“, i to je sasvim tačno. Efekat je sjajan: koža zategnutija, elastična, glatka, deluje zdravo. Ne bez razloga se preporučuje za „posebne prilike“.
Nemenjen je svim tipovima kože, osim osetljivoj (za koju postoji posebna verzija ove maske). Imaćete osećaj peckanja na početku. Naknadnim nanošenjima, osećaj peckanja se smanjuje – ili je tako barem kod mene. Nemojte preterati sa dužinom tretmana (pratite uputstvo: 5 do 10 minuta).
Piling je pakovan u staklenu teglicu od 50 ml.
Malo neprijatan „kiselkast“ miris, gel tekstura divne nerandžaste boje, otrovna cena.
Savršen.
Piling u salonu?
Pre svakog tretmana kozmetičar će vam uraditi piling. On može biti drugačiji od kućnog, intenzivniji, mada salonski brendovi imaju često identične pilinge za kučnu i salonsku upotrebu.
Hemijski piling?
Svaki dublji piling ostavite za dermatološku ordinaciju. Bilo da su hemijski (kiselinama) ili mehanički (mikrodermoabrazije). Za ove pilinge u principu važi: što su delotvorniji, to su agresivniji (i nose više rizika).
Duboki pilinzi mogu da „skinu“ bore, fleke i ožiljke, ali – zavisno od dubine i vrste kiseline, zahtevaju oporavak. Da sedite kod kuće i čekate da vam „poraste nova koža“. Srećom, najagresivniji, duboki pilinzi rade se retko. Premda mogu da imaju neverovatno dobre rezultate (izraste vam „nova koža“!), nose puno rizika od infekcija i ožiljaka do nepravilne pigmentacije.
Nestručno i neodgovorno urađen piling doveo je ovaj tretman na zao glas.
Zato, ako se odlučujete za ordinaciju, pažljivo birajte dermatologa.
Koji je vaš omiljeni piling?
Divan post, svaka cast!