20150715_134052

 

“Kako sam uopšte, ranije mogla bez ovoga?” – reći ćete sebi kada jednom probate UV-majicu. 

Napravljene od “likre”, odnosno od gusto tkane mešavine sintetičkih vlakana, majice za zaštitu od sunca osmišljene su najpre za sportove na vodi, surf, jedrenje, ronjenje…  Danas su postale nezaobilazna odeća za plažu – za decu u krajevima sa puno sunca (a od roditelja sa visokom svešću o opasnosti UV zračenja). I ne samo za decu.

Jer, drage moje, htele mi to ili ne, vreme kupaćih kostima sa dugim rukavima i nogavicama se vraća!

 

FotorCreated

 

Nekada se na plaži moralo prekrivati zbog morala, sada mora zbog zdravlja. Priznaćete da su današnji modeli kostima, ipak,  znatno seksipilniji.

Svoju prvu majicu sa UV zaštitom kupila sam pre više od deset godina, a da i ovakva zaštita postoji saznala sam samo zahvaljujući tome što su mi se deca bavila jedrenjem na vodi. To je i jedan od razloga što sam postala fanatik zaštite od sunca, i što ću vam ovog leta pisati barem još tri puta o tome. Uvek imam jednu belu majicu kratkih rukava i ne idem bez nje na letovanje.

 

20150715_133928

 

UV majica – ili odeća za zaštitu od UV zračenja, napravljena je od kombinacije poliamida i elastina. Gusto tkanje obezbeđuje zaštitu, a tkanina je laka kao svila, neverovatno se brzo suši, i ne, nije vam vruće u njoj – naročito ako je povremno pokvasite.  Mnogi brendovi, uostalom, sada prave i kupaće kostime dugih rukava (kao na slici gore). Iako mislite da je ova majica obična sintetička majica – nije baš tako, ima nečeg u toj tkanini što je drugačije: tanja je, lakša i u njoj se manje znoji nego u drugoj sintetičkoj odeći.

 

20150715_134123

Zašto vam je ova majica potrebna?

– Zato što možete (i treba) da plivate i kupate se u njoj. Štiti vaša ramena i vrat od sunca, delove tela koji su u vodi najizloženiji suncu – koliko puta vam se desilo da vam ramena pocrvene dok plivate? U vodi se pripije uz telo, i praktično je ne osećate. Nosite je preko kupaćeg kostima.

– Zato što možete da sedite na plaži u mokroj majici i da vas ona hladi, i istovremeno štiti. A hladi prilično intenzivno – više od obične mokre majice.

– Zato što ne morate da razmišljate o tome da li ste se namazali pre i posle plivanja, da li ste dovoljno često naneli zaštitu, i ne rizikujete da pocrvenite, pa kremom ostaje da štitite samo ruke (ako nemate majicu dugih rukava) i noge.

– Za razliku od običnih pamučnih majica ne lepi se po telu kada je mokra i ne cedi se na vama, a i neuporedivo se brže suši.

– Zato što je ovakva odeća jedini način da decu zaštitite od sunca i istovremeno im dopustite brčkanje u plićaku, a da ne morate da jurite za njima po plaži sa kremom (deca mrze mazanje).

Gde da nabavite odeću sa UV zaštitom?

Ovakva namenska odeća uglavnom se nabavlja u sportskim radnjama – ili u radnjama “surferskih” brendova kao što su Bilabong ili O’Neill, gde su i mnogo skuplje. Beosport i Đak takođe prodaju ove brendove, i evo šta od toga ima kod nas na ovom linku.

Verovatnije ih možete naći u radnjama na moru,  mnogo toga se može naći online kupovinom.

Ja sam svoje nabavljala u Decathlon radnjama  (nama najboliža je u Segedinu a u Hrvatskoj se iz Decathlona može kupovati online – mada iz neshvatljivog razloga nema ovih majica), marke Tribord, odlične a jeftine. Cena ovakvih majica je u proseku između 10 i 15 evra, ali se na sniženjima mogu naći i po mnogo nižim cenama. Tražite ih online pod “UV shirts” ili “rush vest”.

Uz ovakvu majicu, za decu je obavezan i “pustinjski” šeširić koji će zaštititi uši i vrat.

 

20150715_134746

 

Naravno, osim majica postoje i helanke za zaštitu – za one posebno osetljive.

Bioderma Photoderm zaštita

Bioderma je brend kome verujem, i smatram jednim od najpouzdanijih (dostupnih na našem tržištu), kada je zaštita od sunca u pitanju.

 

20150715_134335

 

Zato što je Bioderma vodila računa o važnim pitanjima fotozaštite.

UVA ZAŠTITA: Bioderma Photoderm ima mnogo višu zaštitu od UVA zraka nego što predviđaju propisi Evropske unije (a to je da UVA zaštita mora biti barem trećina rednosti UVB zaštite da bi se smela označiti na pakovanju (UVB zaštita je, zapravo SPF).  Jedna od Bioderminih krema Photoderm Sensitive, (za irzazito osetljicu kožu, za osobe sa vitiligom ili one koji iz zdravstvenih razloga ne bi smele da izlažu kožu suncu) ima podjedanko fisoku zaštu od UVB i UVA zraka (SPF50/UVA 50).

ANTIOKSIDANSI: Cellulaire Bioprotection je Biodermin kompleks antioksidanata, što je izrazito važno za pomoć ćelijama da se odbrane od slobodnih radikala koji prave najveću štetu.

STABILNOST FILTERA: Preparati su vodootporni i fotostabilni a Bioderma je merila efikasnost zaštite tokom vremena i utvrdila da je ona i nakon 2 sata  98% – što znači da se filteri ne razgrađuju na suncu, ali ne znači da ne morate da se mažete ponovo, jer se deo kreme uvek skine znojem, peškirom, plivanjem…

HIDRATACIJA: Biodermin D.A.F patentirani kompleks hidrira kožu i, kako kaže Bioderma, jača njene odbrambene strukture. Ovo nije toliko važno za za aštitu od sunca, ali jeste za stanje kože nakon sunčanja.

Ove tri činjenice su mi veoma važne kod UV zaštite. Osim toga, naravno, važna je i tekstura i kozmetička svojstva ovih proizvoda.

Zaštita lica od fleka

Moj ovogodišnji izbor zaštite lica je Bioderma Photoderm M, jer mi je prioritet zaštita od fleka, kojima je moja koža tako sklona.

 

20150715_134154

 

 

Doduše, možda je za mene bolji izbor bio namenski Biodermin proizvod Photoderm Spot koji sam korisitila prošle godine, ali ova nova krema je tonirana. Moja sklonost preparatima za sunce koji su ujedno i BB kreme svake godine je sve veća. Pročitajte više o 5 različitih toniranih krema za zaštitu od sunca i pogledajte njihove boje u ovom postu.

Photoderm M je krema namenjena za zaštitu od trudničkih i ostalih hormonski izazvaznih fleka (kontraceptivne pilule ili dopunska hormonska terapija u menopauzi). Bioderma je zasnovala ovu specijalnu kremu na novijem naučnom otkriću  da snop plave svetlosti iz vidljivog dela sunčevog svetlosnog spektra podstiče vraćanje i intenziviranje fleka  (recidiv melazme) pa je u ovu kremu ugradila i zaštitu od plave svetlosti.

Plava svetlost? Zar nam nije dosta muke sa SPF, UVA, UVB…?

Bojim se da ćemo o suncu i njegovom zračenju još više pisati u godinama koje dolaze, jer se već dugo govori o tome da i UVC zraci za koje se verovalo da ne prodiru do nas jer ih upija ozonski omotač, nisu tako naivna.

Za sada, uz SPF 50+ i UVA 38,  Photoderm M zaštita je odlična, a ton kreme je ovakav…

 

20150715_134432

 

Prilično dobro komponovana boja koja nije ni pretamna ni pre svetla – preparat se kod nas može naći samo u ovoj boji. Za početak leta, kada sam je prvi put probala, bila  mi je za nijansu pretamna (koristim najsvetlije boje pudera tokom zime, a od polovine leta i dobar deo jeseni za broj tamnije). Zato mi sada boja sasvim odgovara.  Photoderm M daje jedan fini zlatasto-osunčan ton koži.

Ali još bolje je što je njena prekrivna moć odlična za leto, naročito za kremu koja zapravo nije ni BB krema ni tečni puder. Ovako izgleda…

 

20150715_134511

 

Na levoj strani ruke je razmazana krema. Ona jedna isceđena kap prekrila je pola ruke, a taman vam toliko treba za lice i vrat. Krema mojoj mešovitoj koži prija, nos ume da prosija, ništa što malo pudera ne bi rešilo. Ipak, ako imate masnu kožu i volite mat izgled, uzmite radije neku zaštitnu kremu sa “dry touch” efektom, kojih sada ima dosta na tržištu (i Bioderma ima jednu, zove se Aquafluid, SPF 50+ UVA 24, emulzija bez ulja sa matirajućim puderima u sastavu).

Photoderm M koristim  svakodnevno tokom leta, preko seruma, i zamenjuje mi kremu i tečni puder.

Moj je običaj da tokom leta koristim što manji broj preparata zbog vrućine i znojenja, pa je tonik+serum+krema za zaštitu od sunca primer moje letnje nege tokom dana. Ako je krema još i tonirana a ton mi odgovara, utoliko bolje, ne treba mi ni puder.

Cena Photoderm M kreme je oko 1.900 dinara i prodaje se u apotekama.

 

SUVO ULJE ZA TELO

Od kada smo otkrili da ulja mogu da budu “suva”, nekako ne možemo bez njih ni tokom leta. Bioderma Photoderm Bronz SPF 30/UVA 17 je suvo ulje u spreju, koje neguje kožu, daje joj fini sjaj, štiti od sunca a podstiče tamnjenje.

Preparati koji imaju “bronz” oznake obično su ti koji vam pomažu da dobijete više boje sa manje sunca,  jer imaju aktivatore melanina, pigmenta koji nam daje tamnu boju, što je stvarno zgodno – naročito ako volite tamniji ten.

Dobra stvar je što se isti ovaj proizvod može koristiti i za lice (mada za lice uvek biram poseban preparat, pa ovaj ne koristim), ali i za kosu.

Ulje se odlično razmazuje po koži, i osećaj masnoće traje tek par minuta, koža ga veoma brzo upija. Pruža dobru zaštitu i ja sam, sa faktorom 30 koji je jedini za ovaj proizvod kod nas, izbegla crvenilo tokom prvog (ne tako dugog) izlaganja suncu. Nisam ga dovoljno dugo koristila da bih vam rekla da li podstiče tamnjenje, iskustva iz druge ruke kažu da se dobro pokazao – i verovatno je to razlog što je postao best-seler među Bioderminim “sunčalicama” kod nas.

SPF 30 je, inače, optimalna zaštita ako vam nije prvo izlaganje suncu, i ako se koža malo adaptirala za sunce, a niste alergični ili preosetljivi na sunčeve zrake. Samo ga nenesite pravilno, u dovoljnoj količini i na sve delove kože izložene suncu.
20150715_134224

 

Zgodna stvar je prskalica, koje funkcioniše dobro, pa je možete koristiti i da naprskate kosu – na plaži. Ja sam ga nanela na krajeve kada sam,  jednog od ovih nenormalno vrelih dana, morala da hodam po gradu, i nije mi zamastilo kosu – ali sam ga nanela najpre na ruke, pa onda na kosu – i to na krajeve. Gore, na vrh glave, obavezno, ide šešir, naročito od kada su mi se na temenu počele stvarati keratoze (zadebljanja, promene na koži koje izaziva sunce).
20150715_134615

 

Cena ulja je 3.150 din, do pre par meseci ga je bilo po mnoooogo povoljnijoj ceni u BudiLepa Outletu, a sada ga možete naći u apotekama, ili u Metropoliten parfimeriji (gde se može kupiti i online)

Još nešto sam naučila od Bioderme: kremu za sunčanje treba promućkati pre upotrebe (ako je u bočici, naravno).

I za kraj: nanesite kremu za UV zaštitu pola sata pre izlaska na sunce (da filteri počnu da deluju), i to ravnomerno, na sve otkrivene delove tela.

 

Ostavite komentar

Jelena Djukic on 23/07/2015

Koliko se još može reći o uva/uvb zaštiti, a mislila sam da je tema "zaključana" :D. Sjajno za majice, mislila sam da su skuplje.

Ljiljana on 25/07/2015

Jelena, uživaj na moru... UV majice se mogu kupiti i po 5 eura tokom leta na rasprodajama. A one "firmirane" su i po 50. Pravi spas.

mudrica mudric on 30/05/2016

Ja ne znam zene da li ste sve sa kruske pale ili ste samo neuke.Svaka plastika je uv zastitna, otuda i poliamid ili poliester, koji su derivati pvc.Takodje ne postoje staklene naocare za sunce sa uv zastitom,samo plasticne. Ove majice su znaci uv zastitne koliko i bilo koje kineske majice od 200 din sa buvljaka.Prema tome ne lozite se na ovakve glupave nacine reklamiranja.Svaka majica je uv zastitna da je od bilo kog materijala....samo vam postavljam pitanje, gde crvenite i gorite na zaklonjenom delu koze ili onom koji je direktno na suncu.Toliko od mene, a vama ostalima savetujem da ako vec nisu pazili na casovima hemije i fizike, malo proguglaju to vam je bar dostupno...pozz

Ljiljana on 22/06/2016

Draga Mudrice, ovaj savet za majice nije deo reklame, nego iskustva dugog najmanje 10 godina. Sintetičke majice od Kineza sigurno nisu isto. Ima nešto u tkanju što ih razlikuje. U sintetičkim običnim majicama umirete na suncu, i sve kuva u vama. UV majice su od jako tankog i gusto tkanog sintetičkog materijala. Nosila sam ih i znam razliku. I u njima je vruće, ali nije isto.

Ana on 20/07/2016

heheheh ajme meni da uv zaštitne majice hahahahhah jer inače kad skinem bilo koji odjevni predmet sa sebe pocrvenim cijela :P :P