IMG_5340

Nedavno sam pričala sa mladom devojkom koja se žali da joj je koža osetljiva.  Pošto joj često poklanjam kozmetiku – znam čime se neguje – pitala sam je čime čisti lice. “Pa, vodom” – jednostavno je rekla. Dobro, ali čime skida šminku? “Pa vodom”, ponovila je.

Kada se baviš kozmetikom i finesama između seruma i koncentrata, hidratora i emolijensa, peptida i retinola… zaboraviš koliko je važno često ponavljati bazične činjenice nege. Čišćenje kože, pre svega.

Čišćenjem počinje svaka nega, pa evo nekoliko saveta. 

Moji saveti uglavnom su bazirani na, po meni najbezbedniji izbor kada preporučujem kozmetiku nekom ekoga ne poznajem.  A to je dermokozmetika iz apoteke, ili sertifikovana prirodna kozmetika. I jedno i drugo zbog različitih kozmetičkih navika: jednostavnost i efikasnost ključna je kod farmaceutske kozmetike, a nedostatak hemije važan je ljubiteljima prirodne kozmetike, zdrave ishrane i zdravog načina života. Uvek pokušavam da ponudim izbor i da ne namećem jedno rešenje. 

Osim toga,, reč je o brendovima koje dobro poznajem.

Dakle, pođimo od rečenice: “Malo toga znam o pravilnoj nezi”, koja je mnogo češća nego što mislimo.

Osim izbora pravih preparata, pravilna nega podrazumeva nekoliko dnevnih postupaka. Prvi je čišćenje kože.

Koža se čisti i ujutru i uveče. I već tu dolazimo do prvih pitanja,

Zašto uveče da čistim lice ako nemam šminku?

Svi nekako znamo da uveče detaljno čistimo lice jer skidamo šminku. Ali, šta ako se ne šminamo? Ili, ako smo ceo dan proveli u kući? Gde se koža zaprljala?

Koža se čisti uveče i kada nemate šminku. Na lice se tokom dana nataloži: masnoća iz kože, sve ono što vaše pore izbace na površinu, čestice čađi i raznih toksina iz vazduha, prašina… Kada biste sve to pogledali uveličano, brrrr….  shvatili biste šta sveostavljate na licu  nataloženo na koži. Večernjim čišćenjem, takođe, skidate dnevnu negu, jer nema razloga da vam ostaci jutarnje kreme stoje na licu i tokom noći.

Postoji više načina za skidanje šminke i večernje čišćenje.

MLEKO za čišćenje lica je uobičajeno sredstvo za skidanje šminke.

IMG_5350

Mleko se nanese na lice, umasira da rastvori dobro nečistoću, pa ispere mlakom vodom. Mnogi nanose mleko na tufer i potom tako čiste lice. Ovo nije nepravilno, ali tako dodatno trljate vaticom po koži, bez razloga. Osim toga, tufer će upiti deo mleka, pa ćete ga trošiti više.

Nasuprot tome, mleko naneseno na lice, pa umasirano, neće bezrazložno iritirati ili grebati kožu, plus dobijate lepu malu masažicu. Neki ovo ne vole, jer im se čini da tako samo razmazuju šminku po licu. Zapravo, isto to rade i tuferom. Efekat je isti – lice na kraju morate isprati vodom.

Mleko je tipično večernje sredstvo za čišćenje, koje zahvaljujući prirustvu ulja dobro razlaže i čestice nečistoće i šminku. Za jutro je bolji izbor gel za umivanje, ili micelarna voda.

Na slici iznad su dva mleka koja trenutno koristim: Dr Sebagh Cream Cleanser i Weleda mleko za čišćenje.  Prvo je proizvod visoke tehnologije, drugo potpuno prirodno. Oba mi prijaju, a koje koristim, zavisi od ostatka nege – uz prirodne preparate koristim radije i prirodne čistače.

Popularno je i “dvotruko čišćenje): prvo se šminka i nečistoća očiste mlekom, balzamom, ili uljnim čistačem, a potom umije gelom ili penom.  Za ovo postoji razlog: neke vrste nečistoće bolje se razlažu u ulju (mleko, balzam), a neke se bolje skidaju blagim deterdžentima iz pena i gelova.

Dakle, Ako posle mleka i dalje imate potrebu da očistite lice, uzmite micelarnu vodu, i dovršite čišćenje do čistog tuferčića, ili se umijte nekom blagom penom ili gelom.

Postoji dilema da li treba uložiti novac u kvalitetno mleko za čišćenje, jer ono ostaje jako kratko na licu. Ne morate dati bogatstvo za mleko, ali je važno da dobro skida šminku, i da je od pouzdanog proizvođača (ovo zbog izbora supstanci od kojih je sačinjeno, da vam se ne bi dogodilo da na lice nanesete nešto što sadrži pesticide, teške metale i druge supstance koje ne želite na koži a kojih može biti u nekvaltietnoj i veoma jeftinoj kozmetici).

TONIK NE služi za čišćenje kože. On nema sastojke koji čiste kožu.  Premda “mleko i tonik” idu često u paketu, toniziranje jeste divan način pripreme kože za kremu, dodatno osveženje i hidratacija, balansisranje pH vrednosti. Ja tonike obožavam. Tonici se mogu naneti tuferom (odatle ideja da se njima čisti lice), ili – što je bolje, naprskati. Tonik možete zameniti i nekom od termalnih voda u spreju.

Ipak, tonik nije obavezan, ne spada u onaj minimum pravilne nege.

Zašto ujutro da čistim lice, pa nisam ga isprljala?

Koža je organ – priroda je nije napravila iz taštine, da bismo je šminkali – i ima svoju funkciju. Tokom noći, pore se otvaraju da izbace sve nusprodukte metabolizma, naročito višak masnoće. Sigurno ste primetili da vam je ujutro lice masnije, čak i ako nemate masnu kožu. Sigurno ne želite da preko svega toga nabacite kremu?

Uostalom, i baka vas je učila da se ujturu treba umiti. Možda nije znala za metabolizam, ali znala je da je to važno.

Ujutro vam mleko nije potrebno, ali zato jeste neko dobro sredstvo za umivanje. Gel ili pena, recimo.

GEL ili pena za umivanje je odličan izbor ako imate masnu kožu, ili kožu sklonu aknama. Gelovi često vrše i blagu eksfolijaciju (skidaju površinski sloj mrtvih čelija) da bi sprečili zadebljanje kože, zapušavanje pora i stvaranje akni – ali u ovom dejstvu leži i njihovo antiage dejstvo, jer eksfolijacija podstiče bržu obnovu ćelija kože.

 

IMG_4908

 

Sliku sam “pozajmila” iz svog prethodnog posta o Neostrata Skin Active kozmetici, jer moram još jednom da naglasim da je ovaj NeoStrata Exfoliating Wash naprosto fantastičan.

A sapuni? Zašto ne bismo lice prali sapunom?

Ako pod ovim sapunom podrazumevate toaletne mirisne sapune iz samoposluge, to nije dobar izbor. Oni su zaduženi za dezinfekciju i čistoću ruku, to je sigurno znak da imaju dosta deterdženata u sebi, koji jako isušuju kožu. Većina njih ima i puno veštačkih mirisa, i nikako nije formulisana za čišćenje lica.

Aka baš želite da se umivate sapunom, kupute sapun bez deterdženata, takozvani “sindet”, potražite ga u apotekama, mnogi ga dermokozmetički brendovi imaju.

Da li mi treba poseban preparat za čišćenje šminke sa oka?

Zapravo, ne.  Ali ako se mnogo šminkate, možete poželeti i poseban čistač, a za za zonu oka se često nude tzv. dvofazni čistači, sastavljeni iz vodene i uljne komponente. Pošto ulje uvek pliva na vodi, ove preparate morate dobro promućkati pre upotrebe, da vam na tufer ne bi iscurilo samo ulje.

 

IMG_5348

 

Ja imam jedan takav, RoC Eye Make Up Remover, ali ga veoma retko koristim – vodootporne maskare i tešku šminku ne koristim.

Premda ovaj čistač odlično skida šminku, veoma brzo, efikasno i bez iritacije, ipak osećam potrebu i da se dobro umijem posle.

Dobra micelarna voda mi, ustvari, rešava sve probleme.

I eto nas kod kraljice čišćenja kože. Kada imate micelarnu, ne traba vam nijedan drugi preparat za čišćenje, a dobra micelarna, kao što je čuvena Bioderma Sensibio H2O, skida i šminku sa oka. 

Micele su majušne čestice, pravi “magneti” za nečistoću, zarobljavaju je i vezuju za tufer – ovo je razlog zato se micelarne vode ne moraju ispirati – one ne razmazuju šminku i nečistoću po koži, nego je skupljaju na tuferu. Mnogi se, ipak, umivaju posle korišćenja micelarne – to je stvar izbora.

Micelarnom vodom se čisti i šminka i nečistoća, pa se ona može koristiti i uveče i ujutru, a ona može da zameni i tonik. Dobra micelarna hidrira i omekšava kožu.  Mnogi vole da isperu micelarnu vodu nakon čišćenja jer imaju “lepljiv” osećaj.  Zavisi koju micelarnu koristite, ali i to je u redu, ponekad je bolje pratiti vlastiti osećaj nego nečija uputstva. Važno je da je lice čisto. 

 

IMG_5345

 

Uvek imam makar malu Bioderma micelarnu vodu – Bioderma je napravila prvu micelarnu vodu, i očigledno tako dobru da je, do sada, neprevaziđena. Naravno, luksuzni brendovi imaju i svoje fine mirisne micelarne vode – izdvojila bih Darphin Azahar vodicu, koja donosi i dodatno uživanje u čišćenju uz svež miris narandžinog cveta.

Trenutno koristim i Cinq Mondes 5 Flower Micellar Water. Cinq Mondes je francuski luksuzni spa brend koji za svoje preparate koristi tradicionalne recepte lepote iz celog sveta.  Gotovo sve što sam ikada probala od ovog brenda odmah sam mogla svrstatii u favorite. Ova micelarna voda je potpuno prirodna sa 20% sastojaka organskog porekla sa EcoCert sertifikatom. Sadrži ekstrakte pet cvetova (ilang-ilang, hibiskus, frangipani, gardenija, i lotos). Uprkos tome, miris je blag, gotovo neprimetan, a čišćenje kože neverovatno lako. Prelep preparat, pravi mali luskuz (nažalsot kod nas više nije dostupan).

Kada već pričamo o čistačima, evo i male nadogradnje na svakodnevnu negu: ima čistača koji vrše i blagu eksfolijaciju, pa su neka vrsta pilinga – koji možete koristiti svakodnevno, Evo mog favorita svih vremena, koji zaslužuje poseban post: Cinq Mondes pasta od cveća za dubinsko čišćenje. 

 

IMG_5353

 

Zaključak? Dobra micelarna je bazični preparat, ali se može kombinovati i sa drugim, ako želite da šminku skidate mlekom, ili ako imate želju da se umivate pa koristite gelove i pene. Čišćenje je pola nege. Nakon njega dođe krema – i gotovo.

Kako da izaberete kremu? U nekom sledećem “Kako da…” postu.

 

 

Ostavite komentar

Marijana on 08/09/2014

Odličan post i još uz to preporuka kvalitetnih proizvoda

Ljiljana on 08/09/2014

Hvala, Marijana, lice se ne mora cistiti bas preskupim proizvodima, ali, po meni, treba kvalitetnim. Mislim da to jeste vazno.

LidijaTanja on 08/09/2014

Dobar i koristan post, uživala sam i slažem se sa svim što ste napisali :)Lidija

Ljiljana on 09/09/2014

Hvala, Lidija.

AnaK on 08/09/2014

Sjajan i koristan post, hvala! Ja baš nisam fan micelarnih, iako sam im u više navrata davala 'šansu' jer mi je sâm koncept fenomenalan. Volim osećaj na licu posle tonika, micelarnu želim da isperem, osećam je nekako lepljivom.

Ljiljana on 09/09/2014

Sandra, stvar sa micelarnim je navika i osećaj, da, taj lepljiv osećaj ume da bude malo čudan na početku. Ja sam se navikla. A tonik stvarno volim, jedan od vrhunskih mi je Dr.Hauschka Facial Toner, sa divnim raspršivačem koji ostavlja samo vlagu na licu i divan osećaj svežine. Osim toga, verujem da je za mlade devojke koje večernje čišćenje lica ne smatraju tako važnim, bolje da koriste micelarnu, kao jednostavno, brzo rešenje, bez mnogo filozofiranja. Važno je da je koža čista.

Pepeljuga s’ Juga on 09/09/2014

Odlican, temeljan post! Ja sam cudna biljka pa mi micelarne nikako ne odgovaraju (jos saniram posledice koriscenja jedne ), a kad neko spomene da koristi sapun (onaj kruti) za umivanje, najezim se..

Ljiljana on 09/09/2014

Draga Pepeljugo, koja te je micelarna namučila?

Milena on 10/09/2014

Jako mi se svideo post. Skoro mi je drugarica otkrila Bioderma Sensibio H2O i meni izuzetno prija. Jedno pitanje u vezi tog testa koze- na sajtu estetska.com nece da se otvori tj. samo se pojavljuje bela,cista strana a test se ne pojavljuje. Htela sam da resim i da vidim rezultate u vezi svoje koze, pa ako postoji neki problemcic volela bih da to resite :) Sve najbolje zelim!

Ljiljana on 10/09/2014

Draga Milena, sada i ja vidim da ne radi test, a administrator sajta je na putovanju. Proradice uskoro, pa javljam.

AnaK on 17/09/2014

Moram da demantujem samu sebe. Definitivno sam do sada isprobavala pogrešne micelarne. Juče sam kupila Bioterminu za masnu i mešovitu kožu, i sad mi je jasno zašto su žene oduševljene. Ljubav na prvu upotrebu. <3

Ljiljana on 22/09/2014

Ana, loši proizvodi umeju da naprave lošu reklamu dobrim proizvodima. Dobra micelarna je neverovatno praktična.